Ostatnio trafiłem na bardzo interesujący artykuł poddający w wątpliwość dość szeroko rozpowszechniony mit dotyczący biegania i uszkodzeń chrząstek stawowych. Zgodnie z badaniami niejakiego Davida Felsona, badacza z Boston University School of Medicine, nasze obawy związane z uszkodzeniami chrząstek stawowych oraz prowokowanie zmian zwyrodnieniowych powodowanych przez jogging nie mają odzwierciedlenia w badaniach. Wręcz przeciwnie!!! Analiza wyników badań longitudinalnych wykazała, że pacjenci uskarżający się na zmiany zwyrodnieniowe stawów kolanowych nie wykazywali zainteresowania aktywnością ruchową. Z drugiej strony analiza „biegaczy” jednoznacznie potwierdziła, że ryzyko wystąpienia zmian zwyrodnieniowych stawów kolanowych nie różni się od całej populacji. Wnioski, jakie się nasunęły są oczywiste: Bieganie rekreacyjne nie zwiększa ryzyka wystąpienia zmian zwyrodnieniowych stawów kolanowych.
Co ciekawsze, Felson przytacza szwedzkie badanie, w którym to osoby zagrożone chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych podzielono na 2 grupy. Pierwszą poddano serii treningów w skład, których włączono bieganie rekreacyjne. Grupę kontrolną stanowiły osoby niećwiczące. Jak wykazała analiza biochemiczna u osób, które rozpoczęły regularne treningi biegu, chrząstki stawowe wykazywały zdecydowanie lepsze parametry biochemiczne w porównaniu do grupy niećwiczącej.
Dr Jonathan Chang, chirurg-ortopeda z Alhamba (Kalifornia) komentując te doniesienia zwrócił uwagę, że aktywność ruchowa wpływa stymulująco na chrząstki stawowe do regeneracji mikrouszkodzeń. Przypuszcza się, iż moment uderzenia stopy o podłoże może stymulować uwalnianie określonych białek, dzięki którym chrząstka staje się silniejsza.
Nancy Lane, dyrektor UC Davis Center for Healthy Aging, która specjalizuje się w reumatologii oraz chorobach związanych z procesami starzenia, zwraca uwagę, że wraz z wiekiem dochodzi do utraty wysokości chrząstek stawowych. Niektórzy z badaczy, jako punkt początkowy tych procesów podają 40 rok życia. Jednak, jeśli nie uskarżamy się na dolegliwości kolan, biegamy 5 do 6 razy w tygodniu w tempie umiarkowanych, to nasze stawy z pewnością pozostaną w wyśmienitej kondycji.
Nie wiem jak wy, ale ja idę biegać 😉

Tu znajdziecie kolejny artykuł na temat aktywności ruchowej oraz jej wpływu na stawy kolanowe: >>kliknij<<