Ból pleców jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych na świecie i może być niezwykle trudny do leczenia.

Zobacz jak stosować metodę PNF aby złagodzić niespecyficzny bólu dolnego odcinka kręgosłupa.

Wielu pracowników służby zdrowia popełnia błędy podczas leczenia bólu pleców powtarzając te same bzdurne mity. Dowiedz się jakie i przestań być jednym z nich. 

PNF i ból kręgosłupa wprowadzenie praca w siadziePNF i ból kręgosłupa wprowadzenie praca w siadzie

Potrafimy wysłać człowieka na Księżyc, ale ból pleców pozostaje tak samo uciążliwym problemem jak kiedyś i bardziej kosztownym dla społeczeństwa niż kiedykolwiek. Większość informacji dostępnych na jego temat w internecie jest beznadziejna.

Starman et al "Quality and content of internet-based information for ten common orthopaedic sports medicine diagnoses."

Przegląd
Curriculum
Opinie

Dowody na to, że patologia tkanek nie wyjaśnia przewlekłego bólu są niepodważalne - Lorimer Moseley, “Teaching people about pain — why do we keep beating around the bush?”

Pomimo przytłaczających dowodów naukowych, ból pleców jest błędnie postrzegany jako problem "mechaniczny", sugerując, że kręgosłup jest delikatną strukturą podatną na uszkodzenia
Na ból pleców wpływa wiele czynników, co czyni go złożonym i trudnym do leczenia gdy nie rozumiesz fizjologii bólu
Podobnie jak w przypadku raka, ból pleców nie jest pojedynczą chorobą, lecz liczną grupą schorzeń
Wiele z dolegliwości związanych z bólem pleców jest trudnych do zrozumienia gdy szukasz rozwiązań wyłącznie w biomechanice
Naprawianie "niewłaściwego ustawienia" stawów kręgosłupa jest łatwym pomysłem do sprzedania, ale niemożliwym do wykonania

Kim jest Twój instruktor? 

Wprowadzenie

Ten moduł wprowadza uczestników w temat szkolenia, omawiając, czego można się po nim spodziewać. Dodatkowo, uczestnicy mają okazję poznać wykładowcę, jego doświadczenie i kwalifikacje, co pozwala na lepsze zrozumienie kontekstu i perspektywy prezentowanych informacji.

PNF i inne metody specjalne

W tym module uczestnicy dowiadują się więcej o metodzie PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation) oraz o innych specjalnych metodach stosowanych w terapii bólu kręgosłupa. Moduł ten zawiera również omówienie błędów interpretacji bólu w modelu biomedycznym, co pozwala na głębsze zrozumienie złożoności problemu bólu kręgosłupa.

Rozumienie bólu

Ten moduł skupia się na zrozumieniu bólu, w tym na roli wzgórza w percepcji bólu oraz na tym, dlaczego ból korzeniowy nie zawsze pokrywa się z dermatomami. Uczestnicy dowiadują się również o mitycznym przekonaniu o konieczności utrzymania kręgosłupa prosto, co może prowadzić do niepotrzebnego stresu i niewłaściwych technik postępowania.

Przyczyny urazów kręgosłupa i jak im zapobiegać

W tym module uczestnicy dowiadują się, w jaki sposób dochodzi do kontuzji kręgosłupa np. na siłowni, a także jakie informacje uzyskane podczas wywiadu powinny wzbudzić ich czujność. Moduł ten ma na celu zwiększenie świadomości uczestników na temat potencjalnych ryzyk i nauczenie ich, jak zapobiegać urazom kręgosłupa.

Narzędzia PNF w praktyce

Ostatni moduł skupia się na praktycznym zastosowaniu narzędzi PNF w pracy z pacjentami cierpiącymi na niespecyficzny ból dolnego odcinka kręgosłupa (NSLBP). Uczestnicy dowiadują się, jak wykorzystać kontrolę ekscentryczną, ruch globalny vs ruch selektywny w płaszczyźnie strzałkowej, zaawansowaną kontrolę płaszczyzny strzałkowej, płaszczyznę czołową oraz fazy kontroli motorycznej w celu skutecznego leczenia bólu kręgosłupa.

"Bardzo ciekawy kurs, na pewno wzięcie w nim udziału stacjonarnie musiało dać ogrom wiedzy kursantom"

Natalia Grajny

"Wiedza przedstawiona w bardzo przystępny i zrozumiały sposób, jak zawsze u Damiana. TOP."

Kamil Smyl

"Jak zwykle konkretna wiedza przekazana w zrozumiały sposób 🙂"

Maria Suchecka

PNF i Ból Kręgosłupa Wprowadzenie

0 zł

Kurs online zawiera

Zamknięta grupa tematyczna na Facebook

12 lekcji

Nieograniczony dostęp

mastercard
Damian Kapturski

Damian Kapturski D.O., MScPT, Cred. MDT

Instruktor International PNF Association

Damian jest nie tylko osteopatą, ale także certyfikowanym terapeutą metody McKenzie MDT®, terapeutą manualnym metody Maitland®, oraz terapeutą Medycyny Ortopedycznej wg. Cyriaxa. Każde z tych uprawnień pokazuje inne spojrzenie na leczenie i diagnostykę bólu kręgosłupa.

Jednak droga do wiedzy nie zawsze była prosta. Damian zdał sobie sprawę, że wiele informacji, które zdobył w trakcie kilkunastu lat szkolenia, w świetle współczesnych badań oraz praktyki klinicznej okazało się błędnych. To doświadczenie nauczyło go pokory wobec nauki i zrozumienia, że proces zdobywania wiedzy nigdy się nie kończy.

Ten kurs powstał z myślą o fizjoterapeutach, którzy, tak jak on, pragną poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, ale chcą uniknąć błędów, które on sam popełnił na swojej drodze.

Dlatego…