Juliu Horvath, Węgier, urodził się i wychował w Rumunii. Sam o sobie mówi iż jest „istotą wszechstronną”. Twórca i wynalazca GYROTONIC EXPANSION SYSTEM® oraz GYROKINESIS® jest przykładem współczesnego człowieka renesansu. Nauczyciel z intuicją, były zawodowy tancerz, Jogin, rzeźbiarz. Ojciec systemu dzięki któremu w bezpieczny, delikatny sposób, wykorzystując rytm, harmonię oraz ruchy faliste, usprawnisz swoje ciało.

Powstanie Gyrotonic Expansion System związane było z osobistą walką Juliu z licznymi dolegliwościami oraz kontuzjami. Horvath, wówczas niespełna dwudziesto letni solista Romanian State Opera Ballet, podczas tournee po Włoszech w 1970 roku, doznał urazu. Po sześciomiesięcznym pobycie w obozie dla uchodźców otrzymał azyl polityczny w Stanach Zjednoczonych co pozwoliło mu na  przeprowadzkę do Nowego Yorku.  Kontynuując swą taneczną karierę występował w New York City Opera u boku takich ikon jak Margot Fonteyn oraz Jacques d’Amboise. Rozwój kariery tanecznej doprowadził go do the Huston Ballet w Teksasie gdzie pracował jako solista, jednak zerwane ścięgno Achillesa oraz uszkodzenie kilku dysków w kręgosłupie szybko zakończyło jego zawodowa przygodę z tańcem.

Wycofując się z dotychczasowego stylu życia Juliu zamiszkał w St. Thomas na Wyspach Dziewiczych, gdzie by odzyskać dawną sprawność oraz zdrowie poświęcił się dogłębnej praktyce Jogi. Niestety codzienny reżim ćwiczeń nie przyniósł zamierzonego efektu, a jego sprawność po raz kolejny uległa pogorszeniu. Wówczas to, poprzez ból i agonię jaką doświadczał każdego dnia, rozpoczął pracę nad własnym systemem ćwiczeń, który ostatecznie pozwolił mu na powrót do pełnego zdrowia. Cykl tych wydarzeń stworzył podwaliny metodologii ćwiczeń znanych dziś jako GYROKINESIS®.

Na początku lat 80tych Horvath powrócił do Nowego Yorku gdzie rozpoczął nauczanie swojej koncepcji ćwiczeń w profesjonalnym studio tańca Steps on Broadway. Skuteczność oraz zaangażowanie w rozwój systemu pozwoliły w roku 1984 na otwarcie studia, White Cloud® gdzie rozpoczęły się prace nad stworzeniem pierwszych maszyn do GYROTONIC®