Podczas wykonywania podstawowego badania stawu barkowego możesz zaobserwować u pacjenta objaw bolesnego łuku. Z tego artykułu dowiesz się czym jest, co go powoduje, jakie niesie ze sobą konsekwencje i jakie testy mogą go prowokować.

Co to jest objaw bolesnego łuku?

Objaw bolesnego łuku definiowany jest jako ból pojawiający się w środkowym zakresie ruchu aktywnego odwiedzenia ramienia. Oznacza to, że inicjowanie ruchu odbywa się bez bólu, w środkowym zakresie pojawiają się dolegliwości, które następnie ustępują.

Jeżeli wolisz słuchać i oglądać, to zapraszam Cię do zapoznania się z tym materiałem w formie wideo.

Co ważne, pacjent jest w stanie wykonać ruch w pełnym zakresie ruchu. Klinicznie możesz też spotkać się z sytuacją, w której na samym końcu ruchu pacjent również powie, że pojawia się ból. Aby w tym przypadku stwierdzić, czy rzeczywiście masz do czynienia z objawem bolesnego łuku, ból musi pojawić się w środkowym zakresie ruchu, ustąpić, a następnie pojawić się ponownie dopiero w końcowym zakresie ruchu.

Przyczyny objawu bolesnego barku

Objaw bolesnego łuku oznacza zakleszczenie uszkodzonej tkanki. Do zakleszczenia dochodzi w obrębie struktur stawu barkowego. Zaliczamy do nich guzek większy lub mniejszy kości ramiennej, wyrostek barkowy, więzadło kruczobarkowe lub staw obojczykowo-barkowy.

Przy jakich ruchach pojawia się objaw bolesnego ruchu?

Najczęściej objaw ten pojawia się w trakcie testowania ruchów odwiedzenia ramienia. Co ważne, może pojawić się zarówno w trakcie unoszenia ramienia, gdy dominuje aktywność koncentryczna mięśni, jak również w trakcie opuszczania ramienia, gdy dominuje praca ekstentryczna mięśni.

Może zdarzyć się, że pacjent wykona ruch uniesienie ramienia w pełnym zakresie bez bólu, jednak w momencie, gdy będzie opuszczać ramię, w środkowym zakresie pojawią się dolegliwości bólowe. Klinicznie będziemy tę sytuację interpretować tak samo, jak gdyby te dolegliwości pojawiły się w trakcie unoszenia.

Generalnie częściej objaw bolesnego łuku pojawia się w trakcie pracy koncentrycznej.

Kolejnym ruchem, w którym możesz zaobserwować objaw bolesnego łuku będzie rotacja wewnętrzna ramienia. I analogicznie ja w poprzednich sytuacjach, w środkowym zakresie wykonywania tego ruchu pacjent może zgłosić dolegliwości bólowe.

Zwróć uwagę, aby pacjent podczas wykonywania ruchów zachowywał płaszczyznę ruchu. Jeśli poprosisz o aktywne odwiedzenie, a pacjent wie, że w środkowym zakresie może go zaboleć, czasem będzie uciekać ramieniem do przodu. Dlatego zadbaj, aby pacjent rzeczywiście wykonywał ruch w płaszczyźnie czołowej.

Jeśli zauważysz, że pasywne uniesienie lub rotacja wewnętrzna są ograniczone, to spróbuj zachęcić pacjenta, by pomimo bólu kontynuował wykonywanie ruchu. Dlaczego? Otóż będzie miało to znaczenie kliniczne. Możesz wtedy określić, czy masz do czynienia z ograniczoną ruchomością barku, czy z objawem bolesnego łuku. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić czy będzie możliwe kontynuowanie tego zakresu i wykonanie ruchu w pełnym jego zakresie pomimo bólu.

Objaw czy diagnoza?

Otóż w piśmiennictwie możesz znaleźć takie opisy jak syndrom zakleszczenia, nazywany również impingement. Impingement czasem jest dzielony na impingement podbarkowy lub podkruczy.

Objaw ten świadczy o obecności jednego z wielu uszkodzeń. Jeśli badając staw ramienny swojego pacjenta zaobserwujesz obecność objawu bolesnego łuku, to nie jest to diagnoza. Konieczna jest dalsza diagnostyka różnicowa. Syndrom zakleszczenia nie wskazuje dokładnie, które struktury i w którym miejscu wchodzą w konflikt.

Dodatkowo w przypadku badania testów oporowych objaw bolesnego łuku będzie miał charakter objawu lokalizującego.