Tego wpisu nie planowałem, uwierz mi, jak bardzo nie planowałem tego wpisu. Ostatnie wyjście na poranny jogging „skończyło się” po 2km skręceniem kostki, a konkretnie urazem supinacyjnym. Po pozbieraniu się z ziemi, przespacerowałem jakieś 100m (jeśli możesz obciążyć nogę stając całym ciężarem ciała, jest dobrze, nie połamałeś kości) no i truchtem wróciłem do domu bo śpieszyło mi się do pracy. Kostka dość szybko spuchła (zdjęcia poniżej), bólu brak, no, niewielki dyskomfort w czasie chodu, Terminal Stance gdy po płaskim i schodzeniu ze schodów. Generalnie jestem przekonany, że laik obserwując mój chód niczego nie zauważy. Hipoteza, albo miałem dużo szczęścia (głos serca), albo całkowicie urwałem więzadło piętowo-strzałkowe (głos rozumu), nie boli a spuchło jak widać na obrazkach. Zbadam jak zejdzie opuchlizna, teraz nie jestem w stanie nic wyczuć. Trochę tkliwy jest prostownik długi palców. Do lekarza się nie wybieram, za prześwietlenie dziękuję, nie potrzebuję co uzasadniłem powyżej. USG może i warto zrobić, ja aż tak ciekawy nie jestem.

Jakie są możliwości leczenia?:

• Gips. Nikt mnie nie namówi. Nawet nie rozwijam tego tematu, ten akapit ma być o możliwościach leczenia.uraz-supinacyjny-01
• Operacja. Jeśli całkowicie zerwałem więzadło/więzadła, operacja odpada, „z”, czy „bez” po kilku latach rezultat taki sam.
• Jedyny właściwy wybór, zachowawczo czyli mobilizuję zawartość przedziałów powięziowych podudzia i więzadła kostki.

Jak może przebiegać uraz supinacyjny stopy?

Zakres, oraz ilość uszkodzonych struktur w trakcie urazu supinacyjnego stopy [ Inversion Sprain] zależy od proporcji inwersji do zgięcia podeszwowego.
I tak:
Jeśli w trakcie szpotawienia pięty staw skokowy był ustawiony w pozycji neutralnej lub nieznacznym zgięciu grzbietowym, to szlag trafi zostanie uszkodzone jedynie więzadło piętowo-strzałkowe [calcaneofibular ligament], tak jak by to miało jakieś znacznie i tak na początku boli jak jasna cholera bardzo.
Jeśli staw skokowy był ustawiony w zgięciu podeszwowym, dodatkowo siła szpotawiąca stopę przeniesie się na kość skokową, rotując ją do wewnątrz. W efekcie prócz wcześniej opisanego urazu uszkadzasz więzadło skokow-strzałkowe przednie [anterior talofubular ligament], boli, bardzo, boli.
uraz-supinacyjny-02A teraz wyobraź sobie…, prócz stawu skokowego górnego i dolnego, wykręca się również śródstopie i przodostopie,w kierunku do zgięcia podeszwowego, supinacji i przywiedzenia. Punkt przeciążenia przesunie się dystalnie, co może skutkować dodatkowo urazem w obrębie więzadła piętowo-sześciennego [calcaneocuboid ligament] i przyczepu mięśnia strzałkowego krótkiego do V kości śródstopia.
Skręcenie, w trakcie którego stopa ustawia się wyłącznie w zgięciu podeszwowym bez lub z nieznacznym szpotawieniem, doprowadzi do uszkodzenia więzadła strzałkowo-skokowego przedniego [anterior tibiotalar ligament].

  2 odpowiedzi na "Uraz Supinacyjny czyli Medice cura te ipsum"

  • Marek

   Niewesoło, jednak może być to fajny pomysł na rozwinięcie Twojego bloga – poprowadzenie śledzących go osób przez proces leczenia. Tym bardziej, że uraz tego typu jest częstym wśród osób będących aktywnymi fizycznie. Wszystkiego dobrego !

  • Agnieszka

   Spuchło paskudnie, mam nadzieję, że to gorzej wygląda niż faktycznie się uszkodziło. Serdecznie życzę powrotu do zdrowia i kondycji. Gratuluję bloga i rzeczowych materiałów na temat fizjoterapii i rehabilitacji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.