Często obserwujemy, że kończyna górna po udarze „nie wraca” do sprawności tak szybko, czy w tak dobrym stopniu, jak kończyna dolna. Często członkowie rodziny czy też sami pacjenci zwracają uwagę na to, że są w stanie już chodzić, dopytują jednak dlaczego nie mogę poruszać ręką, czemu nie jestem w stanie samodzielnie ubrać się, kiedy wróci ręka?

W takiej sytuacji ważne jest, abyśmy jako fizjoterapeuci potrafili wyznaczyć realistyczne cele. Dlatego właśnie musimy być świadomi wyzwań, jakie stawia nam kończyna górna po udarze.

Dlaczego powrót sprawności kończyny górnej po udarze wydaje się być taki trudny?

Powód naczyniowy

Jak wskazują statystyki dotyczące incydentów udaru, najczęściej zaangażowana jest tętnica środkowa mózgu (arteria cerebri media). Czy ma to dla nas znaczenie? Jak najbardziej.

Tętnica środkowa mózgu jest największym odgałęzieniem tętnicy szyjnej wewnętrznej (arteria carotis interna). Zaopatruje część płata czołowego, skroniowego i ciemieniowego włączając w to obszary pierwszorzędowej kory motorycznej i czuciowej dla twarzy, gardła, ramienia oraz ręki.

Natomiast obszar kory motorycznej odpowiedzialny za kończynę dolną jest w pewnym sensie chroniony. Zaopatruje go tętnica przednia mózgu (arteria cerebri anterior), której incydenty nie są aż tak brzemienne w skutkach.

Powód neurologiczny

Zastanówmy się jak przebiegają i które szlaki nerwowe odpowiedzialne są za funkcje kończyny górnej i dolnej. W przypadku ręki jest to droga korowo-rdzeniowa boczna. To dzięki niej jesteśmy w stanie wykonywać ruchy selektywne.

W przypadku kończyny dolnej pojawia się kilka elementów pomocniczych. Na poziomie rdzenia kręgowego posiadamy centralny generator wzorców, który wspiera znaczną część aktywności chodu. W przypadku dróg zstępujących aktywność kończyny dolnej zaopatruje drogasiatkowo-rdzeniową (retikulo-spinal tract) z kilkoma gałęziami. Cały ten układ jest swego rodzaju dodatkowym wsparciem w przypadku gdy któryś z elementów ulegnie uszkodzeniu.

Powód biomechaniczny

W przypadku gdy nasz pacjent chce sięgnąć po przedmiot z półki, musi poradzić sobie z długimi ramionami dźwigni. Jest to duże wyzwanie dla proksymalnych mięśniami ramienia. W przypadku chodu, by mógł na przykład przemieszczać się swobodnie w obrębie własnego mieszkania nie ma takich wyzwań.

Co więcej, kończyna dolna w trakcie podstawowych aktywności dnia codziennego pracuje głównie w łańcuchach zamkniętych. Łańcuch zamknięty jest zdecydowanie łatwiejszy do kontrolowania dla osoby po udarze. Z kolei kończyna górna to głównie aktywności w łańcuchu otwartym, co jest znacznie trudniejszym zadaniem.

Powód funkcjonalny

Dla funkcji kończyny górnej musisz wejść w interakcję z otoczeniem poprzez uściśnięcie czyjejś ręki, włączanie światła, machanie do kogoś, pisanie na klawiaturze, korzystanie ze smartphone, jedzenie, ubieranie się. Wszystkie wspomniane czynności wymagają dużej koordynacji. W przypadku kończyny dolnej dominują globalne aktywności zgięcia oraz wyprostu, dzięki którym jesteśmy w stanie przemieścić się z jednego punktu do drugiego.

Kończyna górna po udarze a podejście pacjenta

Samo podejście pacjentów będzie mieć również wpływ na szybkość powrotu funkcji kończyny górnej po udarze. Zauważ, jeśli twój pacjent nie ma ochoty poruszać się przy pomocy wózka inwalidzkiego, znacznie częściej próbuje wstawać i przemieszczać się. Dzięki temu noga po udarze jest stale „stymulowana” do pracy. W przypadku ręki dość często musimy zmierzyć się z wyzwaniem „nie muszę korzystać z zajętej ręki mogę poradzić sobie przy pomocy drugiej”.

Jako fizjoterapeuci czasem musimy przekonać pacjentów do terapii kończyny górnej. Jak sprawić by ten proces stanowił logiczną całość i miał największą szansę powodzenia? O tym właśnie będziemy rozmawiać i to będziemy trenować w trakcie najbliższego szkolenia PNF Podstawowy. Zapraszam do sprawdzenia terminów, a jeśli masz pytania związane kończyną górną po udarze, to jak zwykle, zapraszam, zostaw komentarz poniżej.