Z cyklu “Pomimo rehabilitacji, pacjent się poprawia”.

Wyobraź sobie następującą sytuację. Udało ci się zebrać grupę 121 prawie zdrowych, młodych (18-35lat), wysportowanych mężczyzn. Napisałem „prawie zdrowych” bo Ci ochotnicy mają świeżo, na ostro(…) pozrywane więzadło krzyżowe przednie (ACL).  Wyobraź sobie teraz, że składasz im propozycję „nie do odrzucenia” mówiąc:

rekonstrukcja ACL

Ci z was, którzy trafili do grupy „2”, przechodzą rehabilitację, spotykamy się za 2 lata, zbieramy wyniki porównując waszą sprawność do obecnej i dopiero wtedy jeśli wciąż będziecie zainteresowani, poddamy was operacji.

 

Brzmi niewiarygodnie, prawda. A jednak, The New England Journal of Medicine opublikował właśnie takie badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Lund (Szwecja).

 

A oto rezultaty (nie)operowania zerwanego więzadła krzyżowego przedniego (ACL).

 

Metodyka.

 

Wszyscy uczestnicy zostali poddani badaniu przy pomocy „Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score” (Osoby subskrybujące Newsletter otrzymują dostęp do polskiej wersji tego dokumentu). Za pomocą  5 kwestionariuszy składających się na KOOS oceniano następujące parametry: zmianę poziomu bólu, zmianę objawów, poziom sprawności podczas wykonywania aktywności dnia codziennego,  poziom aktywności podczas uprawiania sportu i rekreacji, jakość życia ze względu na uraz kolana.

 

W grupie „1” (operowanej) po okresie 2 lat, wszystkie parametry uległy polepszeniu, a całkowita ilość punktów świadcząca o tej poprawie wzrosła średnio o 39,2. W grupie „2” (nieoperowanej), również wszystkie mierzone wartości uległy polepszeniu,  a średnia ilość punktów wzrosła o  39,4.

 

Jak widać uzyskane wartości sugerują brak różnic pomiędzy grupami, co z kolei można interpretować w tym przypadku jako brak wyższości rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego nad leczeniem konserwatywnym.

 

Ciekawa sprawa dotycząca grupy „2”, spośród jej 59 uczestników, 23 poddało się opóźnionej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego, natomiast pozostałych 36 zrezygnowało z tej możliwości.

Abstrakt i szczegółowe wyniki przeczytasz „tu”

 


  2 replies to "Zerwany ACL? Dlaczego (nie)warto poddać się operacji."

  • Monika

   Krótko i na temat. Zastanawia mnie czy istnieją badania określające ryzyko zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego u osób po i bez rekonstrukcji ACL. Nie mogę znaleźć nic takiego. Może Pan zna takie badania?

  • Tomasz

   Z tego co mi wiadomo wg najnowszych badań wynika że nie ma żadnej różnicy jeśli chodzi o osteoartrozę występującą u osób po rekonstrukcji i bez. Nie mam niestety namiaru na te badania, z tego co wiem były prowadzone w USA na bardzo dużej ilości pacjentów.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.