Informacje zawarte w tym nagraniu są wstępem do analizy chodu jaką nauczamy w trakcie szkolenia PNF. Celem tego filmu jest zaprezentowanie faz cyklu chodu. Po obejrzeniu materiału będziesz w stanie rozpoznać oraz opisać początek oraz koniec każdej z 8 faz cyklu chodu.

Fazy Cyklu Chodu:

Initial Contact – „Kontakt Pięty z Podłożem”
Loading Response – „Ekscentryczne Hamowanie”
Mid Stance – „Pełne Obciążenie”
Terminal Stance – „Przetaczanie”
Pre Swing – „Odbicie”
Initial Swing – „Przyspieszenie”
Mid Swing – „Przenoszenie Właściwe”
Terminal Swing – „Hamowanie”

PNF

  "Analiza Chodu – Wzorce Funkcjonalne"

  • Maciej

   Twoje wiadomości i to co przekazujesz nie tylko przypominają wiedzę , ale powodują że się zastanawiam nad tym czy dobrze postępuję podczas pracy z pacjentem.

  • Damian

   Dzięki za słowa uznania. Jeśli Twoi pacjenci się „poprawiają” to postępujesz dobrze. W naszym zawodzie jest wiele dróg i sposobów by rozwiązać problem pacjenta.

  • Beata

   Witam.
   Mam pytanie, czy faza Pre Swing należy do fazy podporowej czy przenoszenia?

  • Damian

   Świetne pytanie. Są autorzy którzy zaliczają PreSwing do podporu ponieważ stopa wciąż znajduje się w kontakcie z podłożem (okres podwójnego podporu), z drugiej jednak strony są autorzy którzy zaliczają PreSwing do przenoszenia ponieważ środek ciężkości a przez to ciężar ciała przesunięty jest w stronę drugiej kończyny a noga będąca w PreSwing jest odciążana. W kontekście pracy z pacjentem punktem krytycznym jest przygotowanie kończyny dolnej będącej w tej fazie do funkcjonalnego skrócenia jej i odciążenia. O ile pamięć mnie nie myli sama Perry w swojej książce „Gait Analysis” również nie udziela „czarno-białej” odpowiedzi. Na jednej z rycin PreSwing zaliczony jest zarówno do podporu jak i przenoszenia. To co jednak klinicznie robimy z pacjentami w tej fazie bliższe jest przenoszeniu niż torowaniu podporu.

  • […] Analiza chodu, wzorce funkcjonalneWykład Mihaly Csikszentmihalyi “What makes a life worth living?” […]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.