Analiza Chodu – Wzorce Funkcjonalne

Informacje zawarte w tym nagraniu są wstępem do analizy chodu jaką nauczamy w trakcie szkolenia PNF. Celem tego filmu jest zaprezentowanie faz cyklu chodu. Po obejrzeniu materiału będziesz w stanie rozpoznać oraz opisać początek oraz koniec każdej z 8 faz cyklu chodu.

Fazy Cyklu Chodu:

Initial Contact – “Kontakt Pięty z Podłożem”
Loading Response – “Ekscentryczne Hamowanie”
Mid Stance – “Pełne Obciążenie”
Terminal Stance – “Przetaczanie”
Pre Swing – “Odbicie”
Initial Swing – “Przyspieszenie”
Mid Swing – “Przenoszenie Właściwe”
Terminal Swing – “Hamowanie”

4 Komentarze

 • Maciej

  16 marca 2015

  Twoje wiadomości i to co przekazujesz nie tylko przypominają wiedzę , ale powodują że się zastanawiam nad tym czy dobrze postępuję podczas pracy z pacjentem.

 • Damian

  16 marca 2015

  Dzięki za słowa uznania. Jeśli Twoi pacjenci się “poprawiają” to postępujesz dobrze. W naszym zawodzie jest wiele dróg i sposobów by rozwiązać problem pacjenta.

 • Beata

  11 grudnia 2016

  Witam.
  Mam pytanie, czy faza Pre Swing należy do fazy podporowej czy przenoszenia?

 • Damian

  12 grudnia 2016

  Świetne pytanie. Są autorzy którzy zaliczają PreSwing do podporu ponieważ stopa wciąż znajduje się w kontakcie z podłożem (okres podwójnego podporu), z drugiej jednak strony są autorzy którzy zaliczają PreSwing do przenoszenia ponieważ środek ciężkości a przez to ciężar ciała przesunięty jest w stronę drugiej kończyny a noga będąca w PreSwing jest odciążana. W kontekście pracy z pacjentem punktem krytycznym jest przygotowanie kończyny dolnej będącej w tej fazie do funkcjonalnego skrócenia jej i odciążenia. O ile pamięć mnie nie myli sama Perry w swojej książce “Gait Analysis” również nie udziela “czarno-białej” odpowiedzi. Na jednej z rycin PreSwing zaliczony jest zarówno do podporu jak i przenoszenia. To co jednak klinicznie robimy z pacjentami w tej fazie bliższe jest przenoszeniu niż torowaniu podporu.

Zostaw komentarz

*

* Oznacza wymagane pole