Wpadł mi w ręce marcowy numer magazynu „Praktyczna fizjoterapia & rehabilitacja”. Spośród kilku zamieszczonych artykułów chciałbym skomentować dwa.
Pierwszy „Zastosowanie metody PNF w leczeniu kręgozmyku”. Krótko i na temat, gratuluję autorowi podejścia do tematu. Terapia „kręgozmyku „ jest dużym wyzwaniem, pacjenci chwytają się wszystkiego, co uchroni od operacji, czasem jednak sam gorset mięśniowy nie wystarczy. W artykule przedstawiono kilka pozycji wyjściowych oraz możliwości doboru technik. Tak naprawdę istnieje nieograniczona liczba kombinacji, dlatego te przedstawione mogą stanowić dobrą inspirację do budowy sesji terapeutycznej. Osobiście bardzo chętnie obejrzałbym demo z takiej terapii.
Artykuł nr 2, a właściwie dla mnie numer jeden, zdecydowanie najlepszy w całym marcowym numerze to wywiad, jaki udzielił instruktor Medycyny Ortopedycznej wg Cyriaxa – Grzegorz Gałuszka. Naturalnie z rozmowy dowiecie się, czym jest, jak powstała, skąd przybyła, dokąd zmierza itd. Medycyna Ortopedyczna, ale nie to mnie najbardziej urzekło. Grzesiek bezsprzecznie jest w środowisku polskich fizjoterapeutów osobą dobrze rozpoznawaną i co najważniejsze potrafi tę „popularność” spożytkować we właściwym kierunku. W wywiadzie opowiada, w jaki sposób Medycyna Ortopedyczna staje się (stała się) mostem porozumienia pomiędzy fizjoterapeutami i lekarzami. Rzeczywiście bardzo ważny a jednocześnie trudny temat do dyskusji, znalezienie wspólnego języka w zespole terapeutycznym.

Szczerze polecam ten artykuł i zachęcam do dyskusji, zostawcie swój komentarz na blogu lub/i „fejsie”

PNF